KAS YRA ISO-16890 FILTRAVIMO STANDARTAS?
ISO16890 standartas įsigaliojo 2018 m. liepos 1 d.
ISO 16890 yra susijęs su filtrų, naudojamų vėdinimo sistemose, bandymais. Šis standartas buvo sukurtas siekiant informuoti žmones apie smulkių dalelių, esančių ore, poveikį, ypač namuose. Žinios apie smulkias daleles padeda didinti informuotumą apie patalpų oro kokybę, o savo ruožtu galima imtis priemonių tai pagerinti.
Kas yra ISO?
ISO - Tarptautinė standartizacijos organizacija. ISO kuria dokumentus, kuriuose pateikiami reikalavimai, gairės, specifikacijos ir charakteristikos, kurios naudojamos visame pasaulyje, siekiant užtikrinti, kad produktai, paslaugos ir procesai atitiktų savo paskirtį. Šie dokumentai taikomi visame pasaulyje ir juos naudoja visos įmonės kuriančius filtrus, siekdamos užtikrinti, kad jų produktai ar paslaugos būtų saugūs ir gerai veiktų pagal pasaulinį standartą.
2022 m. rugpjūčio mėn. duomenimis Tarptautinė standartizacijos organizacija yra sukūrusi daug skirtingų kategorijų ir standartų grupių, tačiau didžiausią dėmesį skiriant vėdinimui ir šilumos atgavimui, ISO, kuriuos apimame daugiausia, yra vėdinimo ir oro kondicionavimo sistemų kategorijoje. Ši kategorija apima dalykus, susijusius su gaisro izoliavimu, atsparumu ugniai, filtrų bandymais, valymu ir daugybe kitų dalykų.
Kas yra kietosios dalelės?
Šis naujas standartas skirtas trims skirtingų dydžių smulkioms dalelėms (PM) – PM1, PM2,5 ir PM10. Skirtingi dalelių dydžiai matuojami pagal filtro įkrautą energiją ir iškrovimą į statinę elektrą. Filtrai tikrinami dėl filtravimo nuo šių dalelių efektyvumo. 1 μ (mikronas) yra lygus tūkstančiui milimetro.
- PM10 – 1/5 plaukų sruogos, vidutinė žmogaus plaukų sruogelė yra 50-70 μm. Tikėtina, kad KD10 dalelės nusėda nosies ir gerklės srityje.
- PM2,5 – nedideli bakterijų, žiedadulkių ir pelėsių sporų duomenys. Tikėtina, kad PM2.5 dalelės nukeliauja per trachėją, bronchus ir netgi gali pasiekti bronchioles.
- PM1 – mažos nanodalelės, kurios gali pasiekti iki plaučių alveolių.
Kuo mažesnė nešvarumų, dulkių ar medžiagos dalelė, tuo ji gali būti kenksmingesnė, o tai ypač svarbu, kai šios dalelės yra įkvepiamos. Kuo mažesnė dalelė, tuo didesnė tikimybė, kad ji nukeliaus toliau plaučiuose. Pakankamai mažos dalelės gali patekti per ląstelių membranas alveolėse į kraujotaką. Smulkios dalelės turi didesnę riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis, taip pat gali turėti neigiamą poveikį žmogaus nervų sistemai.
Suprantama – kuo filtras efektyvesnis tuo geresnė bus jūsų patalpų oro kokybė!
Kad jūsų vėdinimo sistema veiktų kuo geriau ir užtikrintų geriausią patalpų oro kokybę, filtrai turi būti keičiami bent kartą per 6–12 mėnesių, o keisti dažniau, jei gyvenate vietovėje, kurioje yra didesnė oro tarša arba jei turite augintinių.